Short Film Long Impact
Short Film Long Impact

KANAAT ÖNDERİ

JOSHUA OPPENHEIMER

1974 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde dünyaya geldi. Film Yapımı alanında Harvard Üniversitesi’nden yüksek onur listesinde mezun oldu. University of Arts London’da doktorasını yaptı. Kariyerine 1995 yılında çektiği “Hugh” adlı kısa filmle başlayan, ardından 3 kısa film daha çeken Oppenheimer “The Entire History of the Louisiana Purchase”(Louisiana Alışverişinin Tüm Hikayesi) adlı filmiyle Chicago Uluslararası Film Festivali’nde Altın Hugo kazandı.

İlk uzun metraj belgeseli olan “The Act of Killing” (Öldürme Eylemi) ile 72 uluslararası ödül kazandı. Bu ödüller arasında 2013 Avrupa Film Akademisi En İyi Belgesel Ödülü, 2014 BAFTA Ödülü, 2013 Asya Pasifik Film Ödülü, 2013 Berlin Uluslararası Film Festivali Seyirci Ödülü ve Ekümenik Jüri Ödülü yer alıyor. Film, 2014 yılında 86. Akademi Ödülleri’nde En İyi Belgesel Film kategorisinde aday gösterildi.

İkinci uzun metraj belgeseli “The Look of Silence” (Sessizliğin Bakışı) prömiyerini 71.Venedik Film Festivali yarışma bölümünde gerçekleştirdi. Burada Büyük Jüri Ödülü, FIPRESCI Ödülü ve FEDEDORA Ödülü dahil olmak üzere toplam 5 ödül kazandı. Bu filmi ile de 2016 yılında 88. Akademi Ödülleri’nde En İyi Belgesel Film kategorisinde aday gösterildi. Busan Uluslararası Film Festivali En İyi Belgesel Ödülü, Kopenhag Belgesel Festivali Büyük Ödül ve Berlin Uluslarası Film Festivali Peace Film Ödülü sahibi oldu.

2016 yılında Venedik Film Festivali’nde jüri üyesi olarak görev alan Oppenheimer, 2017 yılında da Telluride Film Festivali’nde konuk sanat yönetmeni olarak yer aldı.

Londra’daki Westminster Üniversitesi Belgesel ve Deneysel Film Merkezi’nin artistik direktörü olarak çalışmalarını sürdürmektedir.


Apply Now
Short Film Competition